🎄Predajňa bude opäť otvorená 6.1.2025🎄

Ako čistiť & dezinfikovať produkty

Pripravili sme pre vás ucelený postup a informácie k starostlivosti o pomôcky, ktoré nájdete v našom e-shope. Záleží nám na tom, aby ste vedeli čo najlepšie ako sa starať o všetky pomôcky, tak aby vám slúžili čo najdlhšie.

Pre rýchlejšie vyhľadávanie odporúčame kliknúť na tému v obsahu.

OBSAH:

Čistenie podľa typu produktu

Podložky a pomôcky:

Doplnky

Pokyny a preventívne opatrenia na zaistenie bezpečnosti a čistoty vašej praxe

Niet pochýb o tom, že COVID-19 zmenil spôsob, akým žijeme a cvičíme. V reakcii na zvýšené obavy z hygieny podložiek a vybavenia prinášame tipy a rady ako správne dezinfikovať podložku a vybavenie na jogu.

Pokiaľ je to možné, nemali by ste s nikým zdieľať podložku na jogu alebo pomôcky a mali by ste si do štúdia priniesť svoje osobné vybavenie - podložku, uteráky, popruhy a bloky.

Ak doma používate vlastnú podložku, pokračujte v bežnej čistiacej rutine. Až keď sa dostanete do verejných štúdií, odporúčame vám vykonať hlbšie čistenie ekologickým/botanickým dezinfekčným prostriedkom.

Ak si požičiavate štúdiové podložky, odporúčame vám použiť podložku na podložku alebo uterák na jogu pre extra ochrannú vrstvu.

Odporúčame každému, kto má Covid-19, informovať svoje štúdio, ak ste sa hodiny zúčastnili za posledných 14 dní, aby štúdio mohlo prijať vhodné opatrenia na dezinfekciu priestoru a informovať komunitu.

Spoznajte typy povrchov joga podložiek:

Pochopenie rôznych materiálov je dôležité, pretože na ich hĺbkové čistenie sú potrebné rôzne metódy.

POVRCH PODLOŽKY: eco PVC, PVC

Tieto podložky sú vyrobené z materiálu s uzavretými bunkami, čo znamená, že do podložky nemôže byť nič absorbované a podložku je možné zakaždým dôkladne vyčistiť na povrchu.

Podložky: Manduka PRO - PRO, PROlite, PRO Travel, Bodhi Rishikesh, Kailash, Asana ...

POVRCH PODLOŽKY: Prírodný kaučuk

Tieto podložky sú vyrobené z prírodného kaučuku, tiež z materiálu s uzavretými bunkami. Tieto podložky možno tiež ľahko čistiť a dezinfikovať, je však potrebné ich správne vysušiť.

Podložky: Manduka eKO, eKO Lite, eKO Superlite, Bodhi Ecopro,

POVRCH PODLOŽKY: PU + Microfiber

Tieto podložky sú vyrobené z PU a gumenej konštrukcie s otvorenými bunkami. Ich cieľom je absorbovať vlhkosť a poskytnúť maximálnu priľnavosť, keď sa namočia, takže dôkladné čistenie týchto podložiek si vyžaduje najväčšiu pozornosť a starostlivosť, pretože tento materiál je veľmi savý.

Podložky: Manudka Manduka GRP a GRP Lite, Liforme, YogaDesignLab Infinity, Bodhi Phoenix

POVRCH PODLOŽKY: TPE

Tieto podložky sú vyrobené z TPE materiálu s uzavretými bunkami, čo znamená, že do podložky nemôže byť nič absorbované a podložka je možné zakaždým dôkladne vyčistiť na povrchu

Podložky: Manduka X, Begin & Welcome Mats, Lotus Pro a pod.

Detailné informácie o materiáloch nájdete na našej stránke podlozkynajogu.sk

Produkty a odporúčané procesy čistenia výrobcov:

Pre rýchlu dezinfekciu:

Odporúčame používať botanické antibakteriálne dezinfekčné prostriedky - lepšie pre vašu podložku, planétu a zdravie. Hľadajte certifikované ekologické výrobky. Vo Flexity nájdete ponuku čističov na podložky.

Pri všetkých možnostiach čistiacich prostriedkov je kľúčový čas na podložke a správne opláchnutie. Čistič musí zostať na podložke asi 5 minút, aby mohol pracovať, a potom ho musíte dôkladne opláchnuť, aby ste odstránili čo najviac nečistôt, pretože môže dôjsť k podráždeniu pokožky a / alebo dýchacím ťažkostiam. Dôsledne postupujte podľa všetkých pokynov uvedených na obale čističa. 

Inštrukcie k čisteniu podložiek podľa typov:

Liforme + všetky PU podložky:

Pozrite si video od Mirky ako čistiť PU podložky: https://www.facebook.com/mirkahappyface/videos/10222034066055132

Chceme, aby ste mohli svoju podložku používať a využívať ju čo najdlhšie. Tu je teda spôsob, ako sa o to postarať.

Pred použitím:

Podložku utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky prípadné zvyšky z procesu rezania laserom.

Snažte sa vyhnúť cvičeniu na podložke s čerstvo nanesenými mastnými krémami alebo masážnym olejom atď.

1. Správne čistenie

Použite malú kvapku mydla veľmi zriedeného veľkým množstvom vody. Jemne utrite podložku neabrazívnou špongiou, ktorá je vlhká, ale nie úplne mokrá. Odporúčame vám vyčistiť podložku len asi každých 5 - 10 použití. Ak pravidelne cvičíte v prepotených podmienkach, možno budete chcieť podložku čistiť častejšie. Pamätajte však, že zatiaľ čo naše materiály Liforme vhodné pre planéty sú pre prax jogy pozoruhodne odolné, nadmerné čistenie alebo použitie brúsnych prostriedkov materiály rýchlejšie opotrebujú. Neodporúčame používať žiadne chemické spreje na čistenie podložiek alebo spreje na éterický olej, pretože by mohli podložky potenciálne poškodiť.

2. Necháme zaschnúť

Po akejkoľvek praxi, najmä spotenej, a po vyčistení nechajte podložku úplne vyschnúť, než ju zrolujete. Smerujete zo svojej hodiny priamo domov? Žiadny problém, len ju zrolujte, vezmite domov a hneď, ako dostanete príležitosť, odviňte sa a vysušte.

3. Vyvarujte sa dlhodobému pobytu podložky na slnku

Vaša podložka je, čo je dôležité, biologicky odbúrateľná, a preto ju dlhodobé vystavenie slnku môže rýchlejšie degradovať. Ale nebojte sa, naše podložky nie sú upíri a sú v poriadku s občasným slnečným žiarením, takže si s tým nemusíte robiť starosti.

4. Uloženie

Vaša podložka je navrhnutá tak, aby sa medzi jednotlivými použitím rolovala s vrchnou stranou (farebná strana so vzorom zarovnania) na vonkajšej strane. Je dôležité, aby ste ju rolovali týmto spôsobom, aby ste zaistili, že vaša podložka bude pri každom cvičení, či už pre svoju prax, pekná a rovná.

5. Použite podložku

Kvôli použitým absorbčným (a hygienickým) materiálom môžu prírodné oleje vašej pokožky povrch koberca časom označiť alebo zafarbiť. Snažte sa vyhnúť cvičeniu na podložke napríklad čerstvo nanesenými mastnými krémami alebo masážnym olejom, pretože by mohli spôsobiť škvrny. Dobrou správou je, že tieto druhy značiek často časom alebo po vyčistení vyblednú. Ale celkovo hovoríme, že sme hrdí na bojové jazvy vašej podložky zo všetkých tých dobrých póz bojovníka!

Pôvodný článok v angličtine od Liforme: https://eu.liforme.com/pages/how-to-look-after-your-liforme-mat

PVC, eko PVC, TPE podložky a ostatné pre začiatočníkov

Položte podložku na rovný povrch.

Zmiešajte približne 4 šálky teplej vody (horúca voda môže poškodiť podložku) a niekoľko kvapiek jemného saponátu.

Ponorte handru do mydlovej vody a potom podložku dôkladne umyte zhora nadol.

Uistite sa, že ste podložku utreli dostatočným množstvom čistej teplej vody, aby ste odstránili zvyšky mydla.

Podložku utrite čistým suchým uterákom.

Opakujte na spodnú stranu.

Nechajte vyschnúť na vzduchu, kým podložka nie je úplne suchá. Neskladujte podložku ešte vlhkú.

Manduka GRP podložky:

Ponorte podložky do vane naplnenej plytkou vrstvou teplej vody (nie horúca) Pridajte približne 1 lyžičku jemného čistiaceho prostriedku.

Nechajte podložku 5 minút máčať, potom ju ľahko vydrhnite mäkkou handričkou.

Opakujte na spodnú stranu.

Uistite sa, že ste podložku dôkladne opláchli čistou teplou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla. To je veľmi dôležité, pretože tieto podložky sú super absorpčné a môžu sa v nich držať mydlo.

Podložku utrite z oboch strán suchým uterákom.

Pred previnutím podložky nechajte 24-48 hodín (alebo do úplného vysušenia) vyschnúť na vzduchu. Nerozvíjajte a neskladujte podložku ešte vlhkú.

Podložky určené na absorpciu vlhkosti (séria GRP) by sa nikdy nemali ošetrovať dezinfekčným prostriedkom, pretože tekutina sa absorbuje do podložky a potom ju nemožno dôkladne vyčistiť.

Microfiber podložky:

Po cvičení:

Pred rolovaním nechajte podložku vždy úplne vysušiť.

Pokyny na čistenie:

V závislosti od typu tréningu, koľko sa potíte a osobných preferencií odporúčame umývať Combo Mat každé 1-3 použitia. Ak sa rozhodnete podložku neumývať, po cvičení ju ešte zaveste, aby vyschla.

Aj keď sú microfiber podložky priateľské k práčke, odporúčame ich podľa možnosti ručne umývať vlhkou žinkou a saponátom. Toto obmedzuje opotrebovanie podložky a šetrí vodu.

Ak sa rozhodnete používať práčku, pokúste sa nájsť program bez prílišného žmýkania, ktoré by mohlo porezať/poškodiť vašu podložku. Stačí prať v jemnom cykle, osamote, pomocou studenej vody. Používajte jemný čistiaci prostriedok (bez zmäkčovadla alebo bielidla).

Zaveste na vysušenie (nedávajte do sušičky). Aby ste sušenie urýchlili, zabaľte podložku do uteráka a vytlačte prebytočnú vodu. Chráňte pred priamym slnečným žiarením.

Korkové podložky:

Po cvičení:

Vždy nechajte podložku úplne vyschnúť, a to buď položenú na rovinu, alebo zavesenú. Z vonkajšej strany zrolujte s korkom.

Pokyny na pranie:

Korok je antimikrobiálny, takže je potrebné menej čistenia. V prípade potreby vyčistite prírodným mydlom a vodou. Ak sa vám na podložke objaví škvrna, môžete ju ľahko odstrániť.

Časté otázky k čisteniu podložiek:

Ako často by som si mal čistiť podložku?

Zakaždým, keď použijete podložku, vaše telo uvoľňuje pokožku a potí sa na povrchu. V priebehu času tieto materiály vyzývajú k rastu baktérií (čo spôsobuje zápach). Odporúčame po každom cvičení používať osviežovač podložiek Manduka/Jade/Bodhi, ktorý pomáha znižovať tvorbu škvŕn a zápachu. Aspoň raz týždenne by ste mali podľa pokynov čistiť podložku, využívať viac roztoku a vydrhnúť bežné oblasti dotykového bodu.

Ako často by som si mal dezinfikovať podložku a podložky?

Všeobecne povedané, dezinfikovať svoje vybavenie na jogu chcete iba vtedy, keď máte pocit, že bolo vystavené choroboplodným zárodkom. Ak cvičíte doma a nikto vo vašej domácnosti nie je chorý, skutočne nemusíte veľmi často dezinfikovať svoje vybavenie.

Vzhľadom na súčasné asymptomatické šírenie COVID-19 je dezinfekcia raz týždenne pravdepodobne dobrý nápad. Ak sa púšťate späť do štúdií, mali by ste dezinfikovať podložku (prednú aj zadnú stranu) a príslušenstvo po každej hodine.

Môžete vyčistiť podložku na jogu dezinfekčnými obrúskami?

Používanie týchto produktov na podložke na jogu pravdepodobne nie je najlepším riešením pre podložku, vaše zdravie a životné prostredie. Aby bol dezinfekčný prostriedok účinný, musí byť určitý čas viditeľne vlhký celý povrch (v prípade bežného dezinfekčného prostriedku je to 4 až 5 minút). Toho sa dá ťažko dosiahnuť malým obrúskom na veľkej ploche, ako je napríklad podložka na jogu, pretože výrobky na obrúsku sa odparujú veľmi rýchlo.

Tiež musíte podložku opláchnuť a utrieť do sucha, aby ste odstránili čo najviac produktu. Mnoho ľudí má po dlhodobom kontakte s chemickými dezinfekčnými prostriedkami mierne až závažné alergické reakcie. Vždy radšej použite botanický dezinfekčný prostriedok.

Môžem na svoju podložku použiť bielidlo?

Bielidlo neodporúčame. To je jeden z najtvrdších čistiacich prostriedkov pre podložku aj pre používateľa. Iba v prípade potreby by sme odporučili minimálne použitie prírodných botanických dezinfekčných prostriedkov, dodržanie všetkých pokynov na použitie a následné dôkladné opláchnutie podložky. Vyhýbajte sa výrobkom na báze rozpúšťadiel alebo agresívnym chemikáliám, pretože by to degradovalo podložku.

Môžem podložku umyť v práčke?

Nie. Najúčinnejšie čistenie, ktoré môžete svojej podložke poskytnúť, je ručne pomocou mäkkej handričky s vhodným čistiacim roztokom. Práčka môže poškodiť vašu podložku a spôsobí rýchle starnutie.

Ako čistiť pomôcky

Zatiaľ čo obliečky na vankúše a podhlavníky - rovnako ako pásky - je možné prať v práčke, najjednoduchším spôsobom, ako dezinfikovať svoje ďalšie pomôcky (najmä bloky), je použiť postup uvedený vyššie v časti „rýchla dezinfekcia“.

Joga uteráky

Pred použitím:

Pranie v práčke a sušenie v sušičke na minimum, aby ste odstránili všetky záhyby. Pomôžete tak uteráku ležať na podložke. Pokiaľ ide o podložku a uterák, môžete si ich tiež žehliť. Nežehlite uterák Power Grip - najmä nie zo strany protišmykových guličiek.

Po použití:

Pri uterákoch a oblečení sa riaďte bežnými pokynmi na pranie. Nie je potrebné prať pri vyššej teplote, pretože pôsobenie čistiacich prostriedkov vírus zabíja. Odporúčame umývať ihneď po návrate z praxe.

Pred zložením vždy nechajte úplne vyschnúť na vzduchu.

Pokyny na pranie:

Perte v práčke so studenou vodou na jemnom cykle. Jemný prací prostriedok, žiadne zmäkčovače (aviváže) ani bielidlá. Sušenie v sušičke na miernom stupni.

Tašky na podložky

Nečistoty bodovo očistite vlhkou handričkou mydlom. Nechajte úplne vyschnúť na vzduchu.

Korkové kolesá

Koleso utrite handričkou navlhčenou v mydle a nechajte vyschnúť na vzduchu. Koleso nečistite abrazívne, inak by sa mohol poškodiť vzor.

PU kolesá

Pred použitím:

Koleso utrite navlhčenou handričkou, aby ste z procesu rezania laserom odstránili všetky prípadné zvyšky.

Pokyny na čistenie:

Pot utrite vlhkou mydlovou handričkou. Sušte na vzduchu.

Joga popruhy:

Ručné umývanie jemným saponátom a sušenie na vzduchu na plocho.

Fit lopty:

Pot utrite vlhkou mydlovou handričkou. Potom pretrite čistou vlhkou handričkou. Sušte na vzduchu.

Penové bloky:

Pot utrite vlhkou mydlovou handričkou. Sušte na vzduchu.

Korkové bloky:

Korok je antimikrobiálny, takže je potrebné menej čistenia. V prípade potreby vyčistite prírodným mydlom a vodou. Ak na vašom bloku zostane škvrna, môžete ju ľahko vyčistiť. Korok schne pomerne rýchlo.

Fľaše (sklenené, nerezové):

  1. Vyprázdnite fľašu: Pred čistením sklenenej fľaše sa uistite, že je úplne prázdna. V prípade potreby ju môžete opláchnuť vodou.
  2. Zmiešajte čistiaci roztok: Jednoduchý čistiaci roztok môžete vytvoriť zmiešaním rovnakých dielov vody a bieleho octu alebo použitím niekoľkých kvapiek saponátu zmiešaného s vodou.
  3. Pridajte čistiaci roztok do fľaše: Nalejte čistiaci roztok do fľaše, pričom dbajte na to, aby pokryl celý vnútorný povrch.
  4. Vyčistite fľašu: Použite kefu na fľašu alebo špongiu na vyčistenie vnútra fľaše, pričom venujte zvýšenú pozornosť akýmkoľvek oblastiam, ktoré môžu obsahovať zvyšky alebo nahromadenie.
  5. Dôkladne opláchnite: Po vyčistení fľašu opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili zvyšný čistiaci roztok. V prípade potreby môžete proces opakovať, kým nebude fľaša úplne čistá.

Sušte na vzduchu.

Fľaše nie je bezpečné umývať v umývačke riadu, rovnako sa nesmú dávať do mikrovlnnej rúry.

Ako vyčistiť medený predmet, pohár či fľašu.

Medený pohár odporúčame pravidelne opláchnuť teplou vodou.

Na základné vyčistenie ho môžete tiež vyčistiť teplou vodou a kvapkou tekutého mydla a potom dobre opláchnuť.

Meď v priebehu času oxiduje, čo môže viesť k zafarbeniu zvnútra i zvonku. Je to úplne prirodzený proces a prípadná patina nie je zdraviu škodlivá ani nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Pripravte si čistiaci roztok:

  • V miske zmiešajte rovnaké biely ocot a sol / citrónovú šťavu a vodu.
  • Namočte mäkkú handričku alebo špongiu do čistiaceho roztoku a jemne utrite povrch medenej misky. Na čistenie ťažko dostupných miest môžete použiť aj kefu.
  • Opláchnite medený pohár vodou, aby ste odstránili čistiaci roztok a všetky zvyšné nečistoty.
  • Pomocou suchej a čistej handričky utrite medený pohár a odstráňte všetku vlhkosť.
  • Ak chcete, aby váš medený pohár získal lesklý povrch, môžete ho vyleštiť pomocou zmesi citrónovej šťavy a sódy bikarbóny. Naneste zmes na pohár a nechajte niekoľko minút pôsobiť, potom opláchnite vodou a osušte čistou handričkou. Zmes prirodzene odstraňuje patinu a váš pohár či fľaša sa budú opäť lesknúť. Potom jednoducho opláchnite čistou vodou a dobre osušte.
  • Prípadne môžete medený pohár tiež ošetriť medeným leštidlom, ale len zvonku.

 


Poznámka: Nepoužívajte agresívne chemikálie alebo abrazívne materiály, ako je oceľová vlna, ktoré môžu poškodiť povrch medenej misky. Tiež sa odporúča pravidelne čistiť medený pohár, aby sa zabránilo zakaleniu a hromadeniu škodlivých baktérií.

*Poznámka:

Na pitie používajte iba čistú, neperlivú a studenú vodu. Nečistite v umývačke riadu! Meď je veľmi mäkký materiál a nemala by sa prepravovať s tvrdými predmetmi, inak by mohlo dôjsť k jej poškodeniu alebo poškriabaniu.

Video PH vody z medenej nádoby:

Elektrický difúzer

Elektrické difuzéry sú obľúbeným spôsobom, ako si vychutnať výhody aromaterapie doma alebo v kancelárii. Fungujú tak, že rozptyľujú esenciálne oleje do vzduchu, čo môže mať celý rad terapeutických účinkov v závislosti od typu použitého oleja. Ak máte elektrický difúzor, je dôležité sa oň správne starať, aby ste zabezpečili jeho efektívnu a bezpečnú funkciu. 

Pravidelne čistite difuzér: Esenciálne oleje sa môžu časom nahromadiť vo vnútri difuzéra, čo môže ovplyvniť jeho výkon a potenciálne poškodiť vnútorné komponenty. Ak chcete vyčistiť difuzér, naplňte ho vodou a pridajte niekoľko kvapiek bieleho octu. Zapnite ho a nechajte ho bežať niekoľko minút, aby roztok mohol vyčistiť interiér. Potom vypustite vodu a utrite vnútro difuzéra mäkkou handričkou.

Používajte čistú vodu: Používanie vody z vodovodu alebo vody, ktorá dlho ležala, môže spôsobiť nahromadenie minerálov vo vnútri difuzéra, čo môže upchať atomizér a zabrániť jeho správnemu fungovaniu. Pri každom naplnení difuzéra použite čerstvú, čistú vodu.

Použite správne množstvo oleja: Pridanie príliš veľkého množstva oleja do difuzéra môže zaplaviť vzduch vôňou a potenciálne spôsobiť podráždenie. Použite odporúčané množstvo oleja podľa návodu k difuzéru, čo je zvyčajne niekoľko kvapiek na jedno použitie.

Správne skladujte difuzér: Ak difuzér nepoužívate, skladujte ho na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia a zdrojov tepla. To môže pomôcť zabrániť poškodeniu vnútorných komponentov a predĺžiť životnosť difúzora.

Používajte iba vysokokvalitné oleje: Používanie olejov nízkej kvality môže poškodiť difuzér a potenciálne spôsobiť zdravotné problémy. Hľadajte vysokokvalitné, čisté esenciálne oleje od renomovaných značiek, aby ste sa uistili, že získate všetky terapeutické výhody olejov.

Dodržiavaním týchto tipov sa môžete postarať o svoj elektrický difúzor a zabezpečiť, aby naďalej fungoval efektívne a bezpečne. 

 

 

Ak by ste mali ešte otázky k ďalším produktom, neváhajte nám napísať na info@flexity.sk.