10 základných joga pojmov, ktoré by mal poznať každý
Sú ti tieto pojmy povedomé? Dokážeš vysvetliť podstatu každého z nich? Alebo práve naopak, ich význam tie nie je úplne jasný, avšak túžiš po ich poznaní a vysvetlení? Či už plávaš vo vodách milovaného praktizovania jogy nejaký ten čas alebo si takpovediac zvedavým nováčikom, v ktorom drieme túžba vedieť o joge niečo viac, dovoľ nám predstaviť ti v našom článku základné výrazy, s ktorými sa ti bude s prúdom jogy plávať oveľa ľahšie a príjemnejšie. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo tieto čarovné slovíčka skrývajú:
1. ASÁNA
Asána je dokonalá pevnosť tela, stálosť inteligencie a láskavosť ducha.
- B. K. S. Iyengar
Predstavy o význame tohto pojmu si možno spojiť so zaujatím určitej pozície v joge. Doslovne by asána mala vyjadrovať sed, avšak z praktického hľadiska si pod týmto slovíčkom predstavte pozíciu v joge. Asána v sebe ukrýva omnoho hlbší význam, než len fyzickú polohu tela počas cvičenia jogy. Je prepojením nášho tela s našim duševným vnútrom.
Prostredníctvom asán rozvíjame svoju flexibilitu, silu, disciplínu, ale i sústredenie, ktoré je kľúčové pre meditáciu. Zaujatie pozícií v joge má schopnosť otvárať naše čakry a stimulovať energetické pole nášho tela, ale i fyziologické systémy nášho tela (imunitný, obehový, tráviaci a nervový systém).
2. ČAKRA
Čakry sú otočné dvere tvorivosti a komunikácie medzi duchom a svetom.
- Michael J. Tamura
Pojem označujúci energetické centrá nášho tela. Sanskrit doslovne považuje tento pojem za „koleso“, pričom najvýznamnejšie čakry (ktorých je 7) sú označované za najdôležitejšie kolesá energie v našom tele. Každá čakra má odlišné umiestnenie, význam, farbu a dokonca aj iný tónový zvuk, ktorý je s nimi spojený. Moderná interpretácia tvrdí, že čakry sú stredobodom fyzickej, duševnej a emočnej energie.
Všetkých sedem čakier fungujú ako hlavné ventily regulujúce tok energie našej životnej sily, ktorá je nevyhnutná pre pozitívnu pohodu. Čakry formujú celú našu duchovnú anatómiu. Sú dôležitými prvkami duchovnej cesty a ich porozumenie nám umožní lepšie integrovať svoju myseľ, telo a ducha.
3. JOGÍN
Jednoducho povedané, jogín / jogínka je osoba praktizujúca a vyznávajúca (a milujúca) jogu.
4. MANTRA
Moja mantra pre tento týždeň znie: „len dýchaj.“
Kto by nepoznal to klasické „ooooom“? Vyskúšali ste už, jeho úžasnú moc počas meditácie? Zdanlivo jednoduché „om“ je azda tou najznámejšou a najpoužívanejšou mantrou. Mantry sú slová, frázy alebo zvuky opakované v meditačnej praxi, ktoré dávajú nášmu vedomiu / mysli niečo, na čo sa možno zamerať.
Je našim pomocníkom pri sústredení sa na prítomný okamih. Majú schopnosť stimulovať relaxačnú reakciu nášho tela. Každý, kto mantry pozná a využíva, nepodceňuje ich skutočnú silu.
Mantry sú jedným zo spôsobov praktizovania mindfulness, pretože sa zameriavame na slovo alebo frázu ako na spôsob upokojenia a sústredenia mysle. V tomto zmysle nám mantry pomáhajú spomaľovať naše mozgy a poskytujú viac priestoru nášmu dychu, mysli a telu.
Okrem ich výnimočných účinkov je na nich skvelé i to, že poskytujú slobodu našej tvorivosti, nakoľko si môžeme vymyslieť akékoľvek vlastné mantry, ktoré nám budú napomáhať v ceste za uvedomením si prítomného okamihu.
BLOG: Mantry - ich význam, sila a základné texty, ktoré musíte poznať
5. MEDITÁCIA
„Meditácia je tichý rozhovor mojej duše s mojím vnútorným pilotom.“
- Sri Chinmoy
Je to technika odpočinku našej mysle a dosiahnutia stavu vedomia, ktoré je úplne odlišné od normálneho stavu bdelosti. Je to prostriedok pochopenia všetkých úrovní nás samých. Meditácia nie je súčasťou žiadneho náboženstva; je to veda, čo znamená, že meditačný proces sa riadi určitým poriadkom, má jasné zásady a prináša výsledky, ktoré je možné overiť.
Pri meditácii je naša myseľ čistá, uvoľnená a zameraná na naše vnútro. Keď meditujete, ste úplne bdelí a ostražití, ale vaša myseľ nie je zameraná na vonkajší svet ani na udalosti, ktoré sa dejú okolo vás. Meditácia si vyžaduje vnútorný stav, ktorý je stály a jednobodový, aby myseľ utíchla. Keď je myseľ tichá a už vás nerozptyľuje, meditácia sa prehlbuje.
6. MINDFULNESS
Mindfulness nie je náročné. Nesmieme ho však zabúdať robiť.“
K vysvetleniu mindfulness sme si zapožičali úrok z nášho obľúbeného článku: mindfulness možno chápať ako psychologický proces všímavosti, bdelosti, inak povedané aj ako proces úplnej pozornosti alebo uvedomovania si súčasného okamihu. Zaradenie mindfulness do svojho života prináša len samé pozitíva. Pre jeho hlbšie poznanie a získanie praktických tipov za tvoj čas jednoznačne stojí prečítanie našich tipov, ktoré sme zhrnuli do užitočného článku → http://bit.ly/mindfulness_článok
BLOG: Prečo techniky všímavosti mindfulness pomáhajú znižovať stres
7. NAMASTE
Poznáte to tradičné „Aloha“, ktoré používajú na Havaji? Presne tento význam má v joge „Namaste“. Je bežným pozdravom, NIE LEN v hinduistickej kultúre, ktorý možno použiť na vyslovenie „ahoj“ a „zbohom“. Namaste preklad - sanskritské slovo „nama“ znamená „luk“ a „te“ znamená „vám“, namaste sa spolu prekladá ako pozdrav, „klaniam sa vám.“ alebo "klaniam sa tomu čím ste".
Kúzlo tohto pozdravu nespočíva len v slove, ale i v geste našich rúk, ktoré ho môžu sprevádzať. Späté ruky si položíme v blízkosti našej srdcovej čakry, zatvoríme oči a skloníme hlavu. Pozdrav so sebou prináša formu úctu voči druhému. Namaste predstavuje gesto uznania jednej duše tou druhou.
Namaste, moja duša si ctí tú tvoju
8. OM
Po zadefinovaní si toho, čo chápať pod pojmom mantra, už veľmi rýchlo pochopíme i tento jednoduchý a výstižný pojem. „Om“ je teda jednou z podôb, ktoré môže mantra mať. Hovorí sa, že použitie „om“ ako mantry je spôsob, ako sa spojiť s prírodou a vesmírom.
9. POZDRAV SLNKU
Otočme naše tváre k Slnku a všetky naše tiene nechajme za sebou!
Joga terapeutka Carol Krucoff dokonalo vystihla svojim citátom skutočnú podstatu joga pozdravu Slnka tým, že pozdrav Slnku nás nabije energiou a zahreje aj počas tých najtmavších a najchladnejších dní a že mal veru pravdu.
Tradičný pozdrav Slknu sa skladá zo série dvanástich asán a zväčša je praktizovaný na začiatku joga cvičení s cieľom rozprúdenia energie, rozcvičenia a zahriatia sa. Častokrát je obľúbeným práve v ranných hodinách v rámci cvičenia, ktoré nás prebudí do nového dňa a naštartuje pozitívnou energiou.
10. SHANTI
Shanti sa častokrát spája s mantrou „om“ a doslovne jeho význam prekladáme slovíčkom mier. Toto slovíčko je síce jednoduché, avšak nesie so sebou krásne posolstvo. Mantra „Om shanti“ v nás prebúdza mier a pokoj. V budhistických a hinduistických tradíciách sa Shanti spieva trikrát za sebou s poslaním reprezentovať mier v tele, reči a mysli.