5 dôvodov prečo je dnes joga dôležitá pre mužov
foto: zakladateľ modernej jogy Tirumalai Krishnamacharya s jeho žiakmi v Indii
Posielal ťa ako chlapa dnes niekto na jogu a ty si sa tomu radšej vyhol? Vieš, že by si mal niečo robiť so sebou a nevieš, či to bude pre teba? Skús si prečítať tento blog a možno zmeníš názor. Dnes sa už čoraz častejšie používa argument, že kedysi jogu cvičili iba muži, aby sme ich presvedčili dať joge šancu.
Pre mužov je veľmi častým dôvodom pre začatie cvičenia jogy zlepšenie zdravia, najmä flexibility a zdravého chrbátu. Mnoho športovcov sa už presvedčilo, že joga je zároveň aj skvelé kompeznačné cvičenie po silovo zameraných cvičeniach a oplatí sa ju zakomponovať do zoznamu cvičení.
Navyše môže joga pomôcť zlepšiť celkový výkon, dýchanie, mentálne sústredenie a detoxikovať organizmus. Pri aktívnom športovaní joga pomáha aj predchádzaniu zraneniam. K joge nám netreba veľká investícia na začiatku. Základom je kvalitná joga podložka na cvičenie, pružné oblečenie a čas.
Joga má tú výhodu, že najmä muži pocítia účinky veľmi rýchlo už po niekoľkých hodinách. Treba však počítať s tým, že časom bude potrebné pridať k cvičeniu aj trpezlivosť voči rutine alebo skúsiť pridať iný štýl. Cvičenie jogy nie je šport v zmlyse výkonu alebo nejakej súťaže, aj keď už žial existujú vo svete jogové súťaže v predvádzaní zvládnutia pozícií.
Vypočujte si niekoľko tipov v našom podcaste k správemu pohybu a významu jogy pri športe od fyzioterapeuta Jakuba Mikláša:
Časté bariéry a mýty mužov pred cvičením jogy
Na hodine je priveľa žien: Áno v posledných rokoch to takto vyzeralo na hodinách, no postupne sa to začína meniť a čoraz viac mužov prichádza či už sami alebo s partnerkami na hodiny jogy. V joge si môžete vybrať aj silovejšie a dynamickejšie typy ako Power joga či Ashtanga, kde už nájdete aj pomer mužov a žien 50:50. Keď aj vďaka tomuto článu príde na hodiny jogy viac mužov sa pomer mužov a žien na Slovensku celkovo zlepší :)
Joga je len pomalé nudné cvičenie: Existujú aj pomalšie aj rýchlejšie vedené hodiny, preto sa oplatí si zistiť viac alebo pozrieť článok o typoch jogy, ktorý vám pomôže sa hneď zorientovať. Ak si chcete viac zamakať no pritom stále získať flexibilitu a vnútorný pokoj - skúste opäť Ashtanga jogu, Flow jogu, Viynasa či Power Jogu. Ak hľadáte aj dychové techniky potom si nájdite dobré hodiny Hatha jogy.
Som príliž stuhnutý na jogu: Práve preto by ste s ňou mali začať :) Hoci majú ženy vo všeobecnosti lepšie predispozície na flexbilitu - keď sa pozrieme do histórie tak v Indii mohli kedysi vičiť jogu iba muži z vybraných vrstiev a pri pohľade na historické pozície by ste nepovedali, že majú stuhnuté telo :) Tréningom a pravidelnosťou sa dokže každý posunúť a zlepšiť. Ako benefit po hodine získam okrem voľnejšieho tela často aj uvoľnenejšiu myseľ.
Z jogy nič neviem, budem tam trápny: Ak ste neboli na hodine jogy, poteší vás, že hodina je väčšinou vedená, kde inštruktor dáva pokny a keď idú plynule za sebou, väčšinou má každý čo robiť sám so sebou, nie to sa ešte porovnávať s inými. Na hodinu idete najmä kvôli sebe a vždy si môžete povedať, že každý raz začínal. Joga je tiež o sebaprijatí, nech sa nachádzam práve v akomkoľvek štádiu. Všetko sa môže zmeniť.
p.s. aj zakladatelia Flexity sa venujú joge :)
Pre ďalšiu inšpiráciu odporúčame rozhovor so známym slovenským učiteľom Ashtanga jogy Jarom Pávekom:
Benefity cvičenia jogy pre mužov
-
Prevencia zranení
Či už sa aktívne venujete športu alebo máte sedavú prácu tak naťahovanie a strečing, ktorý joga v systematickej podobe ponúka je ideálne riešenie pre prevenciu zranení a problémov s pohybovým aparátom. Vďaka pravidelnému natiahnutiu a uvoľneniu svalov získa telo lepší rozsah pohybu, vďaka čomu nedôjde tak skoro na natrhnutiu svalov či prílišnému skráteniu z ktorého vzniká bolesť.
Dnes niektoré jogové cviky odporúčajú aj lekári. Napríklad mnoho mužov trpí problémami v oblasti panvy - močové ústrojenstvo, urogenitálne problémy a pod. kde si môžu pomôcť jogovými cvikmi pre panvové dno. Tieto cviky poznajú často ženy ako Kegelové cviky, no úžitok z nich majú rovnako aj muži. Skutočne aj slovenský urológ MUDr. Bartl odporúča vybrané jogové cviky pre zlepšenie mužského zdravia. Vďaka tomu môže joga pomôcť aj k zlepšeniu zdravého sexuálneho života mužov.
-
Budovanie svalov a sily vlastného tela
Najčastejším spôsobom budovania svalov bude tréning v posilňovni, no veľmi kvalitný účinok bude mať pre vás aj cvičenie jogy, kde musíte pracovať s vlastnou váhou tela a často sa dostávate do pozícií, ktoré nie sú bežné zo športu či hodín telocviku. Telo získa možnosť budovať nové spojenia, motoriku a rozšíri si rozsah pohybov aj škálu cvikov.
Pre zdravý a funkčný pohyb je pre telo potrebné podobne ako pri strave dodržiavať aj pestrosť. Práve tú joga ponúka. Ak sa chcete presvedčiť skúste si zacvičiť tento “Slow Flow” Pri joge nevybudujete síce veľké svaly, ale odemnou vám bude silné telo od nôh po hlavu. Vďaka naťahovaniu zlepšujete aj tok krvi, vďaka čomu prichádza do svalov viac kyslíka a lepšie sa regenerujú.
-
Zlepšenie produktivy a mentálneho zdravia
Okrem fyzického cvičenia joga v sebe prirodzene zapája cvičenia s mysľou. Rovnako ako cvičíme naše svaly by sme mali trénovať aj naše mentálne a duševné kapacity. Či už ide o sústredenie na aktuálne dianie, lepšie vnímanie vlastného tela a pocitov, vedomé vnímanie a regulovanie dychu, všetky aspekty jogy prinášajú kompenzáciu pre plnú hlavu z práce, stres z bežných úloh a pomáhajú vytvárať určitý priestor v hlave, vďaka ktorému práve lepšie dokážeme získať nadhľad a širší kontext pre situácie v akých sa nachádzame. Nové pozície nám ďalej trénujú pamäť, pretože učenie nových vecí pomáha celkovo zlepšovať funkciu a kapacitu mozgu.
- Posilnenie zdravia a imunitného systému
Mnoho pozícií v joge vytvára masáž vnútorných orgánov, vďaka čomu sa telo lepšie detoxikuje a zlepšuje sa tok všetkých tekutín v tele. Najčastejšie ide o tzv. skrutové pozície, kde sa točíme v špirále alebo obrátené pozície. Tieto polohy človek nerobí len tak bežne počas dňa alebo inej aktivity a ak k ním pridáme aj cielený dych, pozitívne účinky sa ešte znásobujú.
Na jogu nemusíme mať hneď flexibilné telo, v mnohom nám dopomôže náš dych, ktorý dokáže rozpínať telo a vytvárať priestor. Dnes nájdete aj špecálne zamerané hodiny ako hormonálna joga pre ženy alebo metabolické jogy či podobné označenia, kde sa zameriava práve na lymfatický systém pomocou cielneých pozícií. Samozrejme aj pri väčšine hodín jogy sú zapojené rotačné pozície, preto sa nemusíte hneď vybrať na špeciálnu hodinu, skôr je dobré vedieť čo sa kedy deje a podľa toho venovať pozornosť danej pozícii.
-
Zlepšenie spánku a regenerácie
Hoci joga celkovo zlepšuje súčastne mnohé oblasti, nedávne výzkumy pouzkajú aj zlepšenie problémov so spánkom. Niektoré vedené relaxačné hodiny jogy ako Yoga Nidra sa práve viac zameriavajú na tému vedomého uvoľnenia svalstva a mysle vďaka čomu sa aktívne vytvára priestor pre parasympatický nervový systém, ktorý sa stará o pokoj, oddych, načerpanie síl či metabolizmus.
Na záver hodín jogy je najčastejšie zaradená pozícia “šavasana” ktorá po aktívnom cvičení dáva priestor pre vedomé uvoľnenie a spomalenie dychu. Vďaka pravidelnosti cvičenia sa teda môže zlepšiť aj nás spánok.
Samozrejme toto nie sú úplne všetky benefity a preto odporúčame, aby ste si ďalšie mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži :) Ak budete chcieť pomôcť, sme tu vo Flexity k dispozícii.