🎄Predajňa bude opäť otvorená 6.1.2025🎄

Aké očistné rituály a obrady prinášajú novú energiu

Praktizovanie rituálov je skvelým spôsobom, ako symbolicky obrátiť list novej kapitoly v našom živote. Či už to pre nás znamená očistu alebo nový začiatok, ide o to si nájsť pre seba ten správny rytmus ako sa vyrovnať s prirodeznými zmenami v živote. Rituály sú súčasťou každodenného života takmer každého národa na svete od úsvitu ľudstva.

"Modlitba, boj, tanec, spev – ľudské rituály by mohli osvetliť rast komunity a počiatky civilizácie." /Dan Jones/ 

Rituály vo veľkom ovplyvnia naše sociálne vnímanie a chápanie plynutia času, vzťahov a zmien okolo nás (stačí si pozrieť na rituály okolo prelomu jednotlivých ročných období). Antropológovia už dlho študujú sociálne rituály jednotlivých kultúr a národov aby lepšie pochopili, čomu ľudia veria, čo si vážia a ako vnímajú životné zmeny. 

 

rituály

Podľa definície psychológov „rituál je vopred definovaný sled symbolických akcií, ktorý sa často vyznačuje formálnosťou a repetíciou, ktorý, ale na prvý pohľad nemá priamy inštrumentálny účel“. Sú to nápomocné praktiky pri budovaní komunitného duchu, nenahraditeľne podporujú spoluprácu a označujú významné body života členov komunity. Síce občas môžu nám prísť jednotlivé ceremónie a rituály ako niečo nelogické a zvláštne, sú súčasťou všetkých kultúr ľudstva.

Aj keď nie je ešte úplne objasnené akým spôsobom fungujú, bolo dokázané, že rituály do veľkej miery znižujú úzkosť, zlepšujú výkon a sebadôveru a dokonca pôsobia aj na ľudí, ktorí im neveria. 

Stručná história rituálu vydymovania

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Flexity - Joga & Lifestyle (@flexity_life)

Z evolučného hľadiska človek má zo všetkých zmyslov najviac vyvynutí čuch a sluch. Tieto zmysly boli nevyhnutné k prežitiu, aby praveký človek vedel čo najrýchlejšie vyhodnotiť, či sa má útočiť alebo utekať v nebezpečenstve. V praveku čuch slúžil ako radar a zhromaždil informácie z vonkajšieho sveta.

Naše čuchové bunky sú spojené s tou časťou mozgu (limbickým systémom), ktorá riadi všetky naše základné, "primitívne" funkcie, ako inštinkty, sexualitu, stresové reakcie, trávenie alebo vyplavenie hormónov. Kedysi čuch mal čisto praktický význam, ľudia vedeli rozoznať jedlé jedlo od jedovatého.

Vône neustále prenikajú do hĺbok nášho bytia. Vyvolávajú emócie, ukľudňujú nás, zobudia naše dávno zabudnuté spomienky. Ľudia kedysi mali neuveriteľnú schponosť si rozpoznať jednotlivé tóny vône, čo sa už v modernej dobe priemyselných vôň a pachov vytratila. 

História vydymovania je tká stará ako používania ohňa. Vykurovalo sa v centre spoločenského života, napríklad okolo táborového ohňa s bylinami a drevom. Prvou vykurovaciou substanciou bol pravdepodobne jantár, ktorý použivali už na vykurovanie a (možno vtedy ešte nie úplne vedome) na čistenie a ionizáciu vzduchu. Postupne časom ľudia začali vedome využiť vplyv vôni kvetov, bylín a dreva na ovplyvnenie nálady.

Spálené rastliny vnímali ako obetu bohom.

vydymovanie

 

Staroveký Egypt bola prvou kultúrou, kde vône hrali dôležitú rolu v každodennom živote. Staroveký Egypťania spálili rôzne byliny ráno, na obed aj večer. S vykurovaním bylín obohatili spoločenský život, ale v prom rade ich používali pri náboženských rituáloch. Vône symbolizovali večný život bohov a boli neoddelitelným prvkom v kulte mrtvých. Minojci a Mykénčania v Mezopotámii pri rituáloch bežne pálili šafran. Asýrčania pálili céder, cyprus, borievku, buxus a jedľu. 

Začiatky vydymovania v Oriente nie sú úplne objasnené. Podľa povestí Arabi boli majstrami vôní už v čase Mohameda. Parfémy, vonné oleje a kadidlá sa vyrábali vo veľkom množstve a špičkovej kvalite. Aj v Koráne sú spomínané rôzne bylinky a ich použitia na hygienické účely. V Arábii využivali vydymovadlá skutočne všade - v milostnom živote, na liečebné účely, na vyháňanie démonov, či pri každej príležitosti spoločenského života. 

V Japonsku vydymovanie priniesli buddhistickí mnísi zo západu. Neskoršie sa to stalo rituálom vyšších vrstiev a pokladali ho za typ umenia. Bohatú a starú tradíciu má vydymovanie aj v Indii a v Číne, kde ich tiež používali už od staroveku. 

Americký indiáni vydymujú už tisíce rokov. Aztékovia obchodovali s vonnými látkami, napokon mali vybudované siete po celom kontinente. Kým v Južnej Amerike sa vykurovalo so živicami, na severe používali posvätné byliny ako bielu šalviu.

Vydymovanie má bohatú kultúru aj v Európe. Používali ich v prvom rade v ľudovej mágii a liečení, a takto založili základy bylinkárstva. Starovekí Rímania a Gréci bežne používali dym tiež pri náboženských obradoch, ale aj v každodennom živote. Starí Rimania pálili škoricu na pohreboch a rozmarín na liečenie. Staroveká keltská prax tzv. "saining", v rámci ktorej využívajú oheň a vodu, aby pomocou duchov rastlín liečili ľudí, zvierat, komunitu a očistili priestor. 

Bylinkové zväzky

Vykurovanie (pálenie bylín a rastlinných živíc na liečebné a duchovné použitie) sa od staroveku používalo na liečenie, na odstránenie nahromadenej emocionálnej alebo duchovnej negativity a na privolávanie pozitívnej energie. Vykurovacie bylinné zväzky, taktiež nazývané vydymovadlá alebo vykurovadlá sa používajú už po stáročia. Americký Indiáni ich používali pri obradoch na očistenie domov, pri zaháňaní rôznych chorôb a zlých duchov. 

vykurovadlo

Najnovšie štúdie ukazujú, že okrem energetickej očisty priestoru pálenie bylinkových zväzkov je silné antiseptikum, ktoré dokáže vyčistiť vzduch od 94% škodlivých baktérií až na 24 hodín. 

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky sú vyrobené z aromatického biologického materiálu, spravidla z rastlinných častiach a esenciálnych olejov, ktoré pri horení vytvárajú dym s intenzívnou, prenikavou vôňou. Použiva sa na zlepšenie atmosféry, pri relaxačných terapiach a meditáciach.

čistenie priestoru

Rituál pálenia vonných tyčiniek bol praktizovaný rôznymi kultúrami v priebehu histórie. Účely sa medzi jednotlivými kultúrami síce do veľkej miery líšili, ale jeho spojenie so spiritualitou nikdy nebolo spochybnené. V Starovekej Číne podľa dymu zapálených tyčiniek merali uplynutý čas, v Mexiku ich použivali pri obradoch, a použivali ich pri modlitbách a počas uctievaní božstiev v Južnej Ázie. 

Očistné rituály v súčasnosti

Negatívnu energiu okolo seba v určitom okamihu života zažije každý z nás. Občas stačí zlý deň v práci, nejaký konflikt, stresová situácia doma alebo prítomnosť osoby s negatívnym zmýšlaním. Ak necháme, tak tieto energie môžu mať dopad aj na naše zdravie. Praktizovaním jednotlivých (alebo viacero) rituálov nám pomôže vyčistiť negativitu z nášho tela a domu.

1. Pevný zámer

Stanovte si zámer predtým, než začnete čistiť atmosféru vášho domova, alebo priestoru. Možno potrebujete miestnosť vyčistiť od nepriaznivej energie, alebo prijímať viac lásky a pochopenia do vášho domova.

2. Očista priestoru

Ak potrebujete očistiť priestor od negatívnej energie nezabudnite si otvoriť okná a dvere, aby nežiadúca energia mohla plynule prúdiť ďalej. Na čistenie priestoru sú vhodné nasledovné bylinky: rozmarín, myrha, céder, borovica, borievka, kadidlo, vetiver, pačuli, lotos. Pre dokonalé prečistenie miestnosti pridajte zvuky, napr. tibetská misa, činely, spev alebo tlieskanie.

3. Očista tela

Pokiaľ ide o náš blahobyt, neexistuje univerzálne pravidlo čo by rovnocenne platilo pre každého. Preto sme pre vás pozbierali pár každodenných rituálov, kotrí vám môźu pomôcť si znova nájsť vašu rovnováhu:

Dýchacia technika - dýchacie techniky sú praktizované z rôznych dôvodov, celkovo najčastejšie pre ukľudnenie nervovej sústavy, na zlepšenie koncentrácie a zlepšuje emociálny stav človeka.

Meditáciasvet a vonkajšie faktory je veľmi ťažko ovplyvniť. Čo však dokážeme ovplyvniť, je náš spôsob myslenia a celkový prístup. Efektívnym pomocníkom na ceste k mentálnemu a fyzickému zdraviu môže byť práve meditácia. Meditácia je aktivita, pri ktorej sa učíme venovať pozornosť prítomnému okamihu. Všímame si každý nádych a výdych, ktorý prechádza telom.

Mohlo by vás zaujímať: Základy ako meditovať a na čo je dobrá meditácia

Vydymovanie, aromaterapia - ako sme už spomínali vyššie, vône vo veľkom ovplyvnia náš mentálny a emociálny stav. Predtým, než by ste začali s vydymovaním, odporúčame sa poriadne prichystať na rituál. V prvom rade vyberte si vhodnú vôňu. Pripravili sme pre vás výber vôň pre jednotlivé účely:

  • Pre meditáciu: santalové drevo, jazmín, agarwood, kadidlo, lotos, vanilka, magnólia, myrha.
  • Pre duchovnú prácu, učenie: santalové drevo, bergamot, agarwood, škorica, kadidlo, vetiver, šalvia.
  • Pre romantické chvíle: ylang-ylang, frangipani, jazmín, magnólia, pačuli, pižmo, santalové drevo, vanilka, ruža.
  • Na osvieženie: rozmarín, bergamot, citronela, eukalyptus, borievka, gáfor, šalvia, myrha, vetiver.
  • Proti stresu: bergamot, champa, ruža, levanduľa, kokos, vanilka, vetiver.
  • Na liečenie: levanduľa, agarwood, santalové drevo, myrha, kadidlo. 

Základný postup na očistu vydymovaním:

  1. Uistite si, že ste v dobre zvetranom priestore a môžete začať.
  2. Chyťte bylinkový zväzok na opačnom konci.
  3. Držte ho pod uhlom 45 stupňov zapáľte ho a nechajte horieť cca. 20 sekúnd a jemne sfúknite plameň.
  4. Dymiaci zväzok položte na abalonovú mušľu a s pierkom (alebo nejakým jemným materiálom) pomôžte dymu šíriť po celom priestore.
  5. Dávajte si pozor, aby nebolo v blízkosti zväzku nič horlavé, napr. koberce alebo záclony.