Ako efektívne cvičiť (nielen) jogu
autor: Tomáš Sokol | zdroj: Manduka
V dnešnej dobe vidíme, že sa jogovým cvičeniam venuje stále viac a viac ľudí, pričom tento trend je momentálne veľmi silný aj na Slovensku. Sami sme tomu vo Flexity podľahli :)
Je všeobene známe, že jogové cvičenia majú rozmanité účinky, niekomu pomáhajú viac, niekomu menej. Aby sme sa dostali ku koreňu efektívneho cvičenia a jeho správnym účinkom, musíme pochopiť do hĺbky jeho zmysel. Karlfried Durkheim, nemecký fyzioterapeut a duchovný učiteľ, popisuje zmysel cvičenia jogy ako nájdenie cesty k svojmu pravému “Ja”. Má tým na mysli práve to veľké Ja, ktoré je v každom z nás. Niekedy sa však tento pôvodný zmysel môže strácať v snahe o dosahovanie pôžitku z telesného cvičenia bez vnútorného cvičenia spájajúceho človeka s jeho zdrojom bytia. Pokrok v cvičení bude preto veľmi záležať na celkovej východzej situácii človeka, ktorý začína cvičiť.
POHYBOVÁ INTELIGENCIA
Ak sa pozrieme na cvičenie z pohľadu fyzického cvičenia aj tu sa musíme pozrieť viac do hĺbky a pochopiť čo je to efektívne cvičenie. Niekedy totiž esteticky pekne vyzerajúce telo nemusí byť automaticky vyvážené z pohľadu zdravia. Preto treba brať do úvahy nielen jednotlivé typy fyzických cvičení, ale aj ako sú tieto cvičenia prevádzané a či podporujú zdravý pohyb tela. V rámci zaoberania sa efektívnym cvičením a rešpektovaním zdravého pohybu tela sa dostal do širokého povedomia tzv. celotelový pohyb, ktorý je považovaný za nevyhnutnosť pri akejkoľvek pohybovej aktivite. Preto, ak si zakaždým uvedomíme, že na pohybe participuje celé naše telo, nebudeme sa snažiť umelo izolovať určité partie a vytvárať si prílišné napätie, pohyb nám bude oveľa viac prospešný. Pri uvoľnenosti tela sa zapájajú prirodzene ostatné časti len toľko koľko treba a dochádza k rovnomernejšiemu svalovému zaťaženiu.
Mali by sme sa snažiť opäť hľadať tento celotelový princíp pohybu vo všetkých cvičeniach, ktoré robíme a postupne nahrádzať staré obmedzujúce vzorce pohybu. Dnes časté celodenné sedenie v práci, či jednostranná záťaž určitých partií tela, spôsobujú pravidelné bolesti a jeho stuhnutosť. Za účelom obmedzenia jemného dlhodobého napätia nášho tela, ktoré je ešte viac podporované aj samotnými rôznymi cvičeniami v napätí, je viac než žiaduce si osvojiť niektoré princípy pohybovej inteligencie. Tú môžeme rozvíjať najmä somatickými prístupmi (bodywork) ako sú napríklad Feldenkraisova metóda, Alexandrova technika, Rolfing alebo za pomoci vzdelaného a skúseného osobného trénera, ktorý si potrebu integrovaného uvoľneného tela pri pohybe osvojil.
Prečo je dôležité cítiť sa dobre pri joge?
K efektívnemu cvičeniu patrí jednoducho aj funkčné oblečenie a vybavenie, ktoré pohyb tela uľahčujú a berú ohľad na vaše zdravie. Keď si chcete čo najviac vychutnať radosť zo svojho pohybu, mali by ste mať oblečenie, ktoré vás neobmedzuje pri plnom rozsahu pohybu, neuvoľnuje škodlivé látky, je veľmi odolné a zároveň flexibilné. Podobne, ak sa rozhodnete pre cvičenie, ktoré budete praktizovať dlhodobo, výber kvalitnejšieho materiálu je nielen účinnejší, ale koniec koncov aj cenovo výhodnejší, keďže kvalita vám vydrží. Preto vám odporúčame sledovať či vaše oblečenie a joga vybavenie, ktoré používate spĺňajú prísne kritéria na kvalitu a prešli nadštandardnými certifikáciami ako sú OEKO-TEX či GOTS. Takéto veci samozrejme nájdete u nás vo Flexity :)