Čo je tvárová joga: skúsenosti a účinky

Tvárová joga – prirodzené omladenie tváre

Každý z nás túži po zdravej a pevnej pleti, no s priebehom času a vplyvom rôznych faktorov pokožka začne ochabovať, tvoria sa vrásky a stráca svoju prirodzenú elasticitu. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako spevniť pokožku a vrátiť jej mladistvý vzhľad. Jednou z neinvazívnych a obľúbených metód je tvárová joga.

Čo to je a ako funguje?

tvarova joga

Tvárová joga je jednou z prirodzených metód omladenia tváre. Na tvári máme viac ako päťdesiat svalov. Správnym trénovaním a spevňovaním zamedzujeme ich ochabovaniu a skorým príznakom starnutia. 

Cvičenie je prirodzený pohyb svalov, počas neho dochádza k sťahovaniuuvoľňovaniu jednotlivých svalových partií. Vo fáze stiahnutia sa krv zo svalov vytlačí a pri uvoľnení sa nová, čerstvá krv s kyslíkom a živinami nahrnie do svalu a tým začne proces regenerácie.

Svaly na tvári sa líšia od svalov na tele tým, že sú spojené priamo s kožou a to je aj dôvod, prečo sa regenerácia svalu automaticky prenáša aj na kožu. Ochabovanie svalov na tvári je príčinou povädnutia a uvoľnenia pokožky na tvári a vzniku jemných či hlbších vrások.

Pohyb svalov napomáha aj pohybu lymfy. Pri cvičení tvárovej jogy dochádza k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku, zároveň sa prečisťuje podkožie a pokožka sa rozjasní. Je jemnejšia a pružnejšia.

Vďaka vedomému precvičovaniu tvárových svalov získavame lepšiu kontrolu nad mimickými svalmi a dokážeme sa tak vyhnúť aj vzniku vrások. Skvelým príkladom je čelo. Používame ho často a nadmerne, a to býva častou príčinou vrások na čele. Počas cvičenia sa učíme svaly cítiť, vnímať ich pohyb a napätie. Ak vieme, ktoré svaly treba zapojiť a ktoré môžeme nechať oddychovať, sme na dobrej ceste.

Vďaka pravidelnému cvičeniu dokážeme spevniť:

  • Kontúry tváre
  • Bradu
  • Líčka
  • Horné viečka a čelo
  • Krk
  • Okolie úst

Skvelým doplnkom k cvičeniu sú masáže. Pôsobia blahodarne nielen na pleť, ale aj na centrálnu nervovú sústavu a majú skvelé relaxačné účinky. Ideálne je zaradiť masáž tváre hneď po cvičení, funguje na svaly ako strečing. 

Cvičenie a masáže uvoľňujú nahromadené napätie v tvári. Miesta, kde sa nám zväčša napätie „ukladá“, sú líca, čeľuste a čelo. Ak prežívame stresové situácie, máme tendenciu zatínať zuby, vraštiť čelo, celé telo sa nám stiahne a ostáva v kŕči. Ak tvár precvičujeme, plynule a zlhboka pritom dýchame, následne svaly premasírujeme, uvoľníme ich, výraz sa zjemní.

Masáž tváre pomáha oddialiť proces starnutia, vďaka nej sa výrazne zlepší krvný obeh, pružnosť svalov a aktivuje sa vlastná produkcia kolagénu a elastínu.

Masáže sú rôzne a vždy závisí od toho, čo nám vyhovuje. Najčastejšie sú manuálne masáže avšak existuje niekoľko masážnych pomôcok, ktoré sú tiež veľmi obľúbené. Patria k nim silikónové či sklenené banky, gua sha, jadeitové valčeky ale aj obyčajné kávové lyžičky. Každá z pomôcok má svoje výhody, záleží na tom aký máme typ pleti a čo sme si obľúbili.

Ak po cvičení robíme masáž tváre, je dôležité na to pripraviť pleť. Musí byť vyčistená, navlhčená a do pleti sa vmasíruje vhodný masážny olej. Obľúbené sú oleje arganové, jojobové, ryžové či mandľové, prípadne rôzne olejové zmesi s vitamínom E. Ideálne je používať olej, ktorý neupcháva póry a z ktorého máme po masáži dobrý pocit na pleti.

Výhody tvárovej jogy: estetické aj psychické benefity

Rada používam prirovnanie k puzzle. Každý dielik má svoj význam a dotvára celkový obraz. Jedná sa o typ tváre, anatómiu, genetickú výbavu, spôsob starostlivosti o pleť, výživustravu či naše mentálne nastavenie. Dôležité je neporovnávať sa medzi sebou ale len sám so sebou. Každý sme unikátny a nie je možné, aby sme vyzerali rovnako – našťastie! :-)

Na tvárovej joge sa mi páči, že má mnoho benefitov. Estetický benefit je ten, kvôli ktorému ženy najčastejšie s tvárovou jogou začínajú. Často sa nám nepáči pohľad do zrkadla, naša tvár na fotke a preto začíname premýšľať o estetickom vylepšení. Vďaka pravidelnému precvičovaniu svalov a masážam dokážeme spevniť kontúry tváre, zaguľatiť líčka, zjemniť či úplne sa zbaviť dvojitej brady, spevniť horné viečka a vyhnúť sa tak operácii či zjemniť vrásky na čele a okolo úst. Naše úsilie je viditeľné, pleť je rozžiarená, tvár nadobudne iskru a je očividne omladená.

Okrem estetického efektu pomáha tvárová joga aj psychicky. Podporuje uvoľnenie, relaxáciu a nadobudnutie sebavedomia. Každá žena, ktorá týmto spôsobom omladne, cíti sa krajšie, dostáva viac komplimentov, čo sa prejaví aj na jej vnútornom nastavení, duševnej pohode a sebavedomí. Je ťažké vyčísliť koľko stojí sebavedomie a spokojnosť ženy.

Nie je to možné avšak efekt to má obrovský. Spokojná žena = spokojná rodina. Zažila som to na vlastnej koži a môžem povedať, že odkedy sa venujem tvárovej joge, naučila som sa vyhradiť si čas pre seba, cítim sa pokojnejšie a aj doma dokážem vytvoriť harmóniu pre mojich blízkych. Naučila som sa postaviť samu seba na prvé priečky dôležitosti a nenechávať svoje potreby niekde na posledných miestach.

V mojej už viac ako jedenásťročnej praxi sa vyskytujú aj prípady klientiek, ktoré začínajú s tvárovou jogou zo zdravotných dôvodov. Môžu za to rôzne úrazy, Bellova obrna, zápal trojklanného nervu či mozgová príhoda. Často je viditeľná asymetria na tvári, neschopnosť používať niektoré partie a tie sa snažíme s klientkami rozhýbať. Tu je však dôležitá individuálna práca s klientkou, ideálne v spolupráci s fyzioterapeutom či rehabilitačnou sestrou.

V neposlednom rade treba spomenúť finančné benefity. V dnešnej dobe je obrovské množstvo estetických kliník, ktoré ponúkajú invazívne zákroky, od botoxu, cez aplikáciu kyseliny hyalurónovej či výplne alebo facelift. Mnohé z týchto zákrokov majú krátkodobé trvanie a investícia do nich sa môže vyšplhať na stovky či tisíce EUR ročne. Je dôležité zvážiť si, do čoho chcem investovať, čo mi vyhovuje a s čím budem spokojná.

Pre koho je tvárová joga určená?

Túto prirodzenú techniku omladenia tváre môžu praktizovať ženy aj muži a nie je vekovo ohraničená. Na moje kurzy chodia najčastejšie ženy vo veku od 35 do 75 rokov, avšak môj najstarší klient je muž a v čase kurzu mal 85 rokov! Takže obmedzenie veku neexistuje a ak sa pýtate, či má význam, začínať v 60-ke, tak moja odpoveď je jednoznačne ÁNO. Samozrejme, že nemôžeme čakať, že omladneme o 30 rokov, ale ak budeme svaly precvičovať a zaradíme masáže, prejaví sa to na pevnejšej kontúre tváre a žiarivejšej pleti. Význam to má v akomkoľvek veku, pretože je to spôsob akým sa o seba staráme a venujeme si čas. A to sa nám vráti aj v podobe väčšej spokojnosti. 

Kedy uvidím prvé výsledky a účinky?

facefit tvarova gymnastika skusenosti 2024

Odpoveď na túto častú otázku klientiek nie je úplne jednoduchá. Je to veľmi individuálne. Závisí od toho v akom veku začínam, ako často cvičíme, či cvičíme technicky správne, aké cviky praktizujeme a podobne. U seba som videla viac vyformované líčka už po troch týždňoch, po dvoch mesiacoch zjemnenú nasolabiálnu vrásku, po troch mesiacoch zdvihnuté horné viečka. Pocitový efekt a efekt prekrvenia tváre sa väčšinou dostaví hneď po prvom tréningu či kurze. Je vidieť, že tvár je rozžiarená, pleť svieža, prekrvená. Na to, aby sme dosahovali výsledky je potrebná disciplína, pravidelnosť a v neposlednom rade aj odstránenie zlozvykov.

Vplyv zlozvykov na náš vzhľad

Možno si to mnohí z nás neuvedomujú ale určité zlozvyky, resp. nesprávne návyky majú vplyv na to ako vyzerá naša tvár, ako rýchlo starneme a kedy sa objavia na tvári prvé vrásky.

Medzi časté zlozvyky, ktoré veľmi ovplyvňujú vzhľad našej tváre patrí napríklad nadmerná mimika čela a nesprávne držanie tela.

Väčšina z nás pracuje s počítačom a trávime niekoľko hodín pred obrazovkou. Podvedome sa sústredíme, pričom často zvrašťujeme čelo, ťaháme obočie k sebe. Ak máme problém aj so zrakom, prižmurujeme oči a opäť vraštíme čelo. Pri rozhovore používame čelové svaly na zdôraznenie emócie, dvíhame obočie, mračíme sa. Tieto pohyby si už viac menej ani neuvedomujeme avšak tie bývajú častou príčinou vzniku vrások a neustály rovnaký pohyb vrásky prehlbuje.

Ak vychádzame na slnko bez okuliarov či klobúka, opäť sa mračíme, prižmurujeme oči a pracujeme na vytváraní či prehlbovaní vrások. Ak sa chceme tvorbe vrások vyhnúť, je dôležité uvedomiť si ich príčinu a začať postupne pracovať na ich odstránení a vedomej kontrole. Neznamená to, že máme prestať vyjadrovať emócie ale minimálne nemusíme tak často svaly použiť, nie je to nutné.

Ak si napríklad počas dňa pri počítači uvoľníme svaly na čele jednoduchou masážou alebo sa občas skontrolujeme v zrkadle, určite to pomôže. Ak pôjdeme von na prechádzku a dáme si okuliare a šiltovku, zmiernime žmúrenie či mračenie a tiež ochránime našu pleť pred UV žiarením. V noci môžeme na kontrolu našej mimiky využiť náplaste na vrásky alebo tejpy.

Nesprávne držanie tela je tak častým zlozvykom, ktorý sa dá pozorovať už u tínedžerov nie len starších ľudí. Ustavičné pozeranie do mobilu, zhrbený postoj či posed pri počítači, vysunutá hlava dopredu spôsobujú problémy s krčnou chrbticou.

Tu sa však v prvom rade potrebujeme pozrieť na to ako funguje naše telo. Celé telo je totiž prepojené cez svalové a fasciálne reťazce. Fascie sú v podstate akýmsi obalom, ktoré obklopujú každý orgán, svaly, kosti, šľachy, cievy a nervy, podieľajú sa aj na prenose nervových impulzov a biochemických informácií v tele. Celé telo je doslova popretkávané fasciami ako jedna sieť, to znamená, že všetko je prepojené a všetko sa vzájomne ovplyvňuje.

Na tomto obrázku vidíme ako to vyzerá, ak je držanie tela nesprávne. Pri takomto postoji dochádza na niektorých miestach k stiahnutiu svalových skupín, utláčaniu orgánov, a tým aj k zhoršeniu ich funkcie.

Ako ovplyvňuje držanie tela našu tvár: vplyv na spevnenie pleti

Ak sú svaly na jednom mieste neustále preťažované, tak na druhej strane svaly ochabujú. V praxi to veľmi často vidíme napríklad na vzniku „hrbu“, ktorý sa odborne nazýva gibbus. Vzniká často v dôsledku obmedzeného pohybu, nesprávneho postoja, častého sedenia, predsunutej hlavy pri práci s počítačom pričom svaly v prednej časti krku sú úplne ochabnuté a to sa prejavuje vznikom dvojitej brady a ochabnutého krku.

Pri takomto nesprávnom postoji dochádza k zvrašteniu, stiahnutiu svalov a fascií, prietok krvi a lymfy môže byť obmedzený. Tvárové svaly sa následne sťahujú, skracujú, objavujú sa viditeľné vrásky. Všimneme si aj uvoľnené kontúry tváre, pleť stráca farbu, celá tvár pôsobí smutne a zvädnuto.

Čo môžem urobiť hneď, v ktorejkoľvek chvíli, ak sa pristihnem, že sedím zhrbená?

Skúste tento jednoduchý cvik:

  • Narovnajte ramená, zatiahnite ich od uší dole, hlava krk a chrbát budú v jednej línii
  • Nadýchnite sa zhlboka nosom a s výdychom pomaly otáčajte hlavu ponad pravé rameno, akoby ste sa chceli pozrieť za chrbát
  • Ramená sú stále fixované, v maximálnej polohe vydržte sedem sekúnd, plynuje dýchajte, nezadržiavajte dych
  • Následne sa pomaly vráťte na stred a zopakujte to isté na opačnú stranu 

Takéto jednoduché cvičenie postupne spevní vaše krčné svaly a pomôže vám uvedomiť si držanie vášho tela. Môžete ho praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek.

Toto je najmenej, čo môžete pre seba urobiť avšak odporúčam vám začať pracovať s celým telom a naučiť sa cviky na uvoľnenie a posilnenie stabilizačného systému. Keďže som mávala problémy a bolesti chrbtice, absolvovala som inštruktorský kurz jogy a veľmi mi pomáha praktizovať jednotlivé asány s dychovými cvičeniami.

Dôležité je venovať pár minút denne celému nášmu telu, rozhýbaniu všetkých svalov, prekrveniu pár cvikmi. Niekedy stačí aj päť minút, pár cvikov na strečing a rozhýbanie celého tela. Môžete si dopriať aj celotelové masáže či bankovanie, ktoré napomáha prekrveniu, podporuje pružnosť a elasticitu a doslova rozlepí stuhnuté a stiahnuté fascie. Ak popracujeme na správnom držaní tela, odrazí sa to na našej tvári, svaly budú uvoľnené, znížia sa opuchy, pleť sa rozžiari, vrásky budú jemnejšie. Je dôležité pozerať sa na naše telo ako na celok, pretože všetko so všetkým súvisí. Na to by sme nemali zabúdať.

Koľko času denne by sme mali venovať tvárovej joge

Ak začíname, ideálne je venovať tomu desať minút ráno a desať minút večer po dobu jedného mesiaca. To je čas, ktorý si dokážeme bez problémov na seba vyhradiť a vytvoríme si návyky.

Ráno je skvelé rozhýbať krátko celé telo alebo aspoň trup, krk, ramená a zahriať rozcvičkou svaly na tvári. Po takejto rozcvičke môže nasledovať masáž tváre. Večer si môžeme precvičiť zostavu cvikov a pridať kratučkú masáž tváre pri nanášaní séra a krému. 

Po mesiaci si môžeme nastaviť cvičenie na 3-4x v týždni avšak ranná rozcvička s krátkou masážou tváre sa po prvom mesiaci zvykne stať neodmysliteľnou súčasťou dňa a ženy v tom rady pokračujú na dennej báze.

Tvárová gymnastika cviky:

Ak máte chuť, vyskúšajte si rannú rozcvičku podľa tohto videa:

 

Ak sa vám to bude páčiť a máte chuť venovať sa tvárovej joge viac, môžete začať hneď podľa videí v základnom online kurze. Využite teraz aj zľavu 20% s kódom FLEXITY20 a pustite sa do omladzovania vašej tváre už dnes!

 

Autorka článku:

Zuzana Ondrisová

zuzana ondrisova

Je lektorkou a školiteľkou tvárovej jogy a estetického a lymfatického tejpovania tváre, autorkou knihy Omladnite s tvárovou jogou. Téme prirodzeného omladenia tváre sa venuje od roku 2013 a o jej účinkoch sa presvedčila sama na sebe. Svojim klientkam pomáha zbaviť sa dvojitej brady, ochabnutých líc či horných viečok a vytvoriť si pomocou tvárovej jogy vzťah k sebe. Viac ako šesť rokov školí budúce lektorky tvárovej jogy a estetického a lymfatického tejpovania tváre pod svojou vlastnou značkou Face Yoga Institute. Pre firmy pripravuje motivačno-edukačné prednášky a workshopy s praktickými ukážkami. www.tvarovajoga.sk

✨ Spýtajte sa nášho AI bota na viac informácií k téme

button-newsletter-blog600

Spoznajte v našom blogu všetko na tému joga

Pomohol vám tento článok? Ak áno, môžete aj vy pomôcť niekomu ďalšiemu tým, že budete túto stránku zdieľať. Môžet zdieľať aj svoje skúsenosti v komentároch pod článkom a pomôžete tým ostatným.