Transformujte svoju myseľ a telo pomocou Jivamukti jogy

Sharon Gannon a David Life sú spoluzakladateľmi Jivamukti jogy, jedného z najpopulárnejších a najznámejších jogových štýlov na svete. Obaja sú vysoko uznávaní učitelia jogy a duchovní vodcovia, ktorí zasvätili svoj život šíreniu posolstva jogy a jej transformačnej sily.

Sharon Gannon sa narodila v Pensylvánii v USA v roku 1951. K joge ju priviedla v mladosti jej matka a neskôr začala študovať u renomovaných učiteľov jogy ako Swami Nirmalananda a Pattabhi Jois. V 80. rokoch sa Sharon presťahovala do New Yorku a začala vyučovať jogu. Rýchlo sa stala známou svojim dynamickým a inovatívnym štýlom výučby, ktorý spájal ásanu (jógové pozície), pránájámu (dychové praktikovania) a meditáciu s hudbou, poéziou a filozofiou.

David Life sa narodil v Michigane v USA v roku 1950. Predtým, ako na začiatku 80. rokov objavil jogu, bol hudobníkom a umelcom. Davida okamžite zaujali duchovné a filozofické aspekty jogy a začal študovať u Sharon Gannon. Spoločne vyvinuli metódu Jivamukti Yoga, ktorú v roku 1986 predstavili svetu.

Názov Jivamukti je odvodený zo sanskrtských slov „jiva“ (individuálna duša) a „mukti“ (oslobodenie) a praktikovanie je zamerané na duchovné oslobodenie a súcit so všetkými bytosťami. Jivamuti joga je cesta k osvieteniu/prebudeniu súcitom k všetkým živým Bytostiam.

Filozofia Jivamukti jogy je založená na piatich hlavných pilieroch

jivamukti

foto: Martina Procházková (archív)

  • Ahimsa: Tento princíp zdôrazňuje nenásilie a súcit voči všetkým živým bytostiam, vrátane zvierat a životného prostredia. V Jivamukti joge sa praktizujúci snažia žiť život bez ubližovania a vyhýbať sa ubližovaniu akejkoľvek bytosti.

  • Bhakti: Bhakti znamená oddanosť alebo lásku k božskému. Tento princíp zdôrazňuje dôležitosť rozvíjania vzťahu s vyššou silou alebo božským vedomím a snaha spojiť sa s ním prostredníctvom modlitby, meditácie a iných duchovných praktík.

  • Dhyana: Dhyana znamená meditácia. Tento princíp zdôrazňuje dôležitosť pravidelného meditačného praktikovania na kultiváciu vnútorného pokoja, všímavosti a sebauvedomenia.

  • Nada: Nada znamená zvuk alebo vibrácie. Tento princíp kladie dôraz na používanie zvuku a hudby pri cvičení jogy, vrátane spevu a spevu, na spojenie s božským a kultiváciu vnútorného pokoja.

  • Šastra: Šastra znamená písmo alebo posvätné texty. Tento princíp kladie dôraz na štúdium filozofie jogy a posvätných textov, ako sú Bhagavadgíta a Joga sútry Pataňdžaliho, aby sa prehĺbilo pochopenie jogy a jej učenia.

Tieto princípy sú votkané do celého fyzického praktikovania ásan, ktoré sú určené na prečistenie tela a upokojenie mysle.

Praktikovanie Jivamukti jogy

Jednou z charakteristických čŕt Jivamukti jogy je jej dôraz na hudbu a spievanie. Hodiny zvyčajne začínajú spevom a zahŕňajú hudbu počas praktikovania s cieľom spojiť študentov s ich emóciami a pomôcť im uvoľniť akúkoľvek negatívnu energiu, ktorú môžu držať.

Na hodinách Jivamukti sa hudba používa na vytvorenie podporného a povznášajúceho prostredia, ako aj na zlepšenie duchovného zážitku z praktikovania. Hudba môže siahať od tradičných indických spevov, ako je kírtan, až po súčasné melódie, ktoré odrážajú témy triedy. Začlenením hudby Jivamukti joga vytvára jedinečnú a dynamickú atmosféru, ktorá stimuluje fyzické aj duchovné aspekty praktikovania.

Zvuk tiež hrá dôležitú úlohu v Jivamukti joge pomocou mantier alebo posvätných slabík, ktoré sa počas praktikovania spievajú. Verí sa, že mantry majú silnú vibračnú energiu, ktorá dokáže prebudiť vnútorné ja a zlepšiť duchovný zážitok. Spievanie mantier môže tiež pomôcť sústrediť myseľ, znížiť stres a zvýšiť pocity pohody.

Jivamukti joga okrem hudby a mantier zahŕňa aj použitie zvukových misiek a iných nástrojov na vytvorenie meditatívnej atmosféry. Predpokladá sa, že zvukové misky majú liečivý účinok na telo, myseľ a ducha, pretože vibrácie produkované miskami môžu vyrovnávať energetické centrá v tele a podporovať relaxáciu.

Jivamukti joga okrem praktikovania ásan zahŕňa aj prvky pránájámy (práce s dýchaním), meditácie a filozofického štúdia. Učitelia zahŕňajú do lekcií čítanie z duchovných textov a povzbudiť študentov, aby preskúmali svoje vlastné duchovné presvedčenia a praktiky. Na stránkach Jivamuktiyoga môžete nájisť tému spiritual talku pre daný mesiac.

Vychádza sa z prastarých textov a dávajú sa do súčasného kontextu.

Najčastejšie sa čerpá od troch hlavných inšpirátorov Jivamukti jogy:

  • Shri Brahmananda Sarasvati - učiteľ jógovej psychológie
  • Swami Nirmalananda - ktorý poskytol Sharon a Davidovi vysvetlenie k mantre Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

Preklad v Jivamukti k tejto mantry je:

"Nech sú všetky bytosti na všetkých úrovniach šťastné a slobodné."

A k tomuto šťastiu a slobode prispievame i my každou našou myšlienkou, slovom a činom.

  • Shri Pattabhi Jois - ktorý inšpiroval ich asanovú prax, podľa ktorej sa asanová prax - vinjása skladá v duchu inteligentnej vinjása kramy a  asanové asistencie, ktoré sú v Jivamukti prítomné.

Začlenenie Jivamukti jogy do vašej praxe

Existuje niekoľko techník, ktoré možno použiť na vyváženie a aktiváciu rôznych čakier v tele počas praktikovania Jivamukti jogy.

V Jivamukti joge sa verí, že každá asana (póza) stimuluje a vyrovnáva energetické centrá v tele alebo čakry. Celkovo existuje sedem čakier a každá je spojená so špecifickými fyzickými, emocionálnymi a duchovnými vlastnosťami. Jivamukti joga zahŕňa praktikovania, ktoré sú špecificky zamerané na vyváženie a aktiváciu týchto čakier.

  • Koreňová čakra: Koreňová čakra, alebo Muladhara, sa nachádza v spodnej časti chrbtice a je spojená s uzemnením a stabilitou. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pózy, ako je predklon v stoji (Uttanasana), bojovník I (Virabhadrasana I) a predklon v sede (Paschimottanasana).
  • Sakrálna čakra: Sakrálna čakra alebo Svadhisthana sa nachádza v dolnej časti brucha a je spojená s kreativitou a zmyselnosťou. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pózy, ako je zviazaný uhol (Baddha Konasana), nízky výpad (Anjaneyasana) a predklon v sede s krútením (Ardha Matsyendrasana).
  • Čakra solar plexu: Čakra solar plexu, alebo Manipura, sa nachádza v hornej časti brucha a je spojená s osobnou silou a sebadôverou. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pozície ako loď (Navasana), doska (Phalakasana) a bojovník III (Virabhadrasana III).
  • Srdcová čakra: Srdcová čakra alebo Anahata sa nachádza v strede hrudníka a je spojená s láskou a súcitom. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pózy, ako je póza ťavy (Ustrasana), pozícia mosta (Setu Bandhasana) a pozícia kravy (Gomukhasana).
  • Krčná čakra: Krčná čakra alebo Vishuddha sa nachádza v hrdle a je spojená s komunikáciou a sebavyjadrením. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pozície ako rybie (Matsyasana), stojan na ramená (Sarvangasana) a pluh (Halasana).
  • Čakra tretieho oka: Čakra tretieho oka, alebo Ajna, sa nachádza medzi obočím a je spojená s intuíciou a vnímaním. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pozície, ako je detská póza (Balasana), pes otočený nadol (Adho Mukha Svanasana) a meditácia v sede.
  • Korunná čakra: Korunná čakra alebo Sahasrara sa nachádza na vrchu hlavy a je spojená s duchovným spojením a osvietením. Na aktiváciu tejto čakry je možné praktizovať pozície ako stoj na hlave (Sirsasana), lotosová (Padmasana) a mŕtva (Savasana).

Príklad techník špecifických pre čakru solar plexu:

Hlavná práca: Čakra solar plexu, ktorá sa nachádza pri pupku, je spojená s elementom ohňa a tráviacim systémom. praktikovania na posilnenie jadra, ako je plank, póza na lodi a kľuky, môžu pomôcť stimulovať a vyvážiť túto čakru.

Twist: Krútenie póz, ako je otočenie chrbtice v sede a skrútený trojuholník, môže pomôcť detoxikovať tráviaci systém a stimulovať čakru solar plexu.

Vizualizácia: Počas meditácie si vizualizujte žlté svetlo vyžarujúce z oblasti solar plexu, ktoré predstavuje element ohňa a silu a sebadôveru spojenú s touto čakrou.

Spievanie: Bija mantra spojená s čakrou solar plexu. Spievanie tohto zvuku počas meditácie alebo počas praktikovania môže pomôcť vyrovnať a aktivovať čakru.

Jivamukti jóga ponúka jedinečný a dynamický prístup k cvičeniu jogy, ktorý zahŕňa prvky hudby, filozofie a spirituality. Začlenením techník na vyváženie a aktiváciu čakier môžu študenti prehĺbiť svoju prax a kultivovať väčší pocit fyzickej, emocionálnej a duchovnej pohody.

Štúdium Jivamukti jogy obnáša

  • Učiteľský kurz 300 hodín (dnes sú aj kratšie formy 75 hodín, vďaka covidu a online možnostiam),
  • na 300 hodinový kurz navazuje 500 hodín - Jivamukti Apprenticeship Training - nadstavba s vybraným mentorom.

Jogové štúdiá Jivamukti dnes nájdeme v Nemecku, Nórsku, Francúzsku, Luxemburgu, Švajčiarsku, Španielsku, Portugalsku, Rusku, Mexicu a USA.
K čakrám nebudem moc písať, keďže tu ste si dali svoje vysvetlenie a návod, ale existuje výborné video od Sharon Gannon nazvané CHAKRA BALANCING.
 

Garantom článku je Martina Procházková, ktorá absolvovala mesačný Učiteľský kurz 300 hodín v roku 2009  v Omega Institute v Rhinebecku New York s Davidom a Sharon v roku, keď zomrel Patthabi Jois a to bol posledný TT, kedy obaja učili na tomto tréningu. Nadstavbu 500 hodín absolvovala 3 mesiace v Jivamukti Yoga School v New Yorku v roku 2014. Martina stojí za známym festivalom Prague Spirit Festival. Viac na: https://praguespiritfestival.com/   

"Jogu som objavila ako malá, vďaka mojmu otcovi, ktorý každé ráno stál na hlave a mňa to začalo prevelice zaujímať. Čo sa tam deje, prečo to ocino vobec robí? Dnes som o tridsať plus rokov staršia a možno mám trochu predstavu.
Vďaka Jivamukti joge, ku ktorej ma priviedla Lenka Nezvalová niekedy v roku 2004, som pochopila, že každý systém je navigáciou, ale nie je odpoveďou."
 
Prejsť do blogu

Novinky z blogu

Obľúbené reformery od Elina Pilates

Obľúbené reformery od Elina Pilates

Vyberte si ideálny Pilates Reformer alebo Combo Chair podľa vašich potrieb. Či už hľadáte kompaktné riešenie pre domáce cvičenie, profesionálne vybavenie do štúdia alebo prémiový r...