ÚPLNÉ MINIMUM, ČO BY STE MALI VEDIEŤ O PODLOŽKÁCH NA CVIČENIE
V tomto krátkom sprievodcovi by sme vám chceli odpovedať na najčastejšie otázky pri výbere podložky, ak sa ešte vôbec nevyznáte v tom, akú treba kúpiť alebo kupujete ako darček.
1. Aké sú štandardné rozmery joga podložky?
Klasický rozmer podložky je spravidla
- dĺžka: 180 cm
- šírka: 60 cm
- hrúbka: 4mm
Od týchto rozmerov sa môžete ďalej odraziť pri výbere.
2. Aká je dostatočná hrúbka podložky?
Štandardom v joga štúdiách je 4 mm. Rozdiel však nastáva pri materiáli. Ľahké materiály ako bežné PVC, TPE či NBR majú pružné bunky a stlačia sa (*výnimkou sú podložky Manduka). Pevnejšie materiály ako prírodný kaučuk sú "hutnejšie" a viac odolávajú tlaku. Odporúčame pozrieť si testy zaťaženia materiálov : http://podlozkynajogu.sk/typy-podloziek/prirodny-kaucuk-podlozky-karimatky-na-jogu/
V skratke 4mm kaučuk bude pôsobiť pevnejšie ako 4mm PVC. Záleží, od toho aké máte preferencie.
3. Ktoré podložky sa "nešmýkajú"?
Všetko je to záležitosť povrchu a typu cvičenia. Podložky na cvičenie môžu mať 3 typy povrchov - uzatvorené bunky, otvorené bunky a zapečatené bunky.
Zdroj: Manduka.com
Nebojte, netreba ovládať molekulárnu fyziku :) Jednoducho uzavretý povrch neodvádza vodu, pot ostáva na povrchu. Ak očakávate, že podložka bude "držať" vyberajte si kvalitnejší typ povrchu. Samozrejme časom sa povrch zošúcha a môže to viesť k lepšej priľnavosti aj u lacnejších podložiek.
Zo všetkých testov najlepšie vychádza PU povrch, ktorý má najlepšie vlastnosti či sa už potíte alebo nie. Niektoré podložky so semišovým (suede / microfiber) povrchom fungujú skvele až keď sa potíte alebo je v miestnosti vlhko.
Priľnavosť záleží od okolností, typu cvičenia a povrchu. Rýchlym riešením je aj malý uterák na zotretie povrchu, ak používate lacnejšiu alebo podložku s čisto uzavretou štruktúrou buniek na povrchu.
4. Bude mi stačiť dĺžka podložky 180 cm keď meriam 185 cm?
Áno. V bežných pozíciach ako bojovník, plank, či pes tvárou hore vždy využívame určitú časť podložky a telo nie je úplne natiahnuté. Dokonca pri ležaní je hlava položená na temene, čiže nedosahujeme celú výšku ako pri stoji.
5. Ako je to s váhou podložky?
Váha je záležitosť hrúbky a materiálu. Pevnejšie a hutnejšie materiály ako prírodný kaučuk budú mať vždy vyššiu váhu. Bežná podložka váži cca 1 kg a kaučukové niečo okolo 2,5 kg. Ak podložku prenášate len krátku trasu ako z domu do auta, váhu riešiť nemusíte. Ak cestujete a potrebujete nielen miesto ale aj šetriť na váhe, potom naozaj váhu potrebujete brať do úvahy. Neodporúčame robiť príliž kompromis iba kvôli váhe, nakoľko ťažšia podložka má viac svojich výhod ako to, že pevne držia oba konce keď sa rozloží a lepšie drží na podlahe :)