🎄Predajňa bude opäť otvorená 6.1.2025🎄

Základy o spievajúcich tibetských miskách a ich účinkoch

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (17)

Tibetskí šamani objavili technológiu výroby „zvonov s úžasnou silou“, ktoré sa zmestia do rúk. Hovoria im spievajúce misky.

Podľa tibetskej ústnej tradície existencia spievajcúcich misiek siaha do obdobia historického Budhu Šákjamuniho (560 - 480 B.C.). Tradícia bola prenesená z Indie do Tibetu, spolu s učením Budhu, veľkým tantrickým majstrom Padmasambhávom v 8. storočí A.D. 

Spievajúce misy produkujú zvuky, ktoré vyvolávajú hlboký stav relaxácie, ktorý prirodzene pomáha človeku pri vstupe do meditácie, pričom konečným cieľom je osvietenie. Sú základnou pomôckou pri meditácii a možno ich nájsť na súkromných budhistických oltároch a v chrámoch, kláštoroch a meditačných sálach po celom svete.

TIP: MEDITAČNÉ CENTRÁ NA SLOVENSKU AJ PRE ZAČIATOČNÍKOV

Okrem ich tradičného použitia na meditáciu sa tibetské spevácke misky používajú na hlbokú relaxáciu, redukciu stresu, holistické hojenie, reiki, vyrovnávanie čakier a svetovú hudbu. Mnohí ľudia zistia, že bohatá zmes harmonických podtónov, ktoré zvony vytvárajú, má priamy vplyv na ich čakry. Hranie zvonov zvyčajne spôsobuje okamžitý centrovací efekt. Tóny nastavujú "frekvenciu nasledujúcu po odozve", ktorá vytvára vyváženie ľavej a pravej mozgovej hemisféry. 

Z čoho pozostávajú misky

Sú jedným z najdokonalejších výtvorov ľudstva. Svojím tvarom pripomínajú mažiar, či obyčajnú misku na jedlo. Každá miska má svoj vlastný život, svoju náladu. Jej zvuk je odozvou na to, čo práve prebieha v našom tele. Jednotlivé frekvencie misky súvisia so siedmimi energiami v našom tele-čakrami. Aj tibetská miska je zliatina práve siedmich kovov.

Tie prináležia týmto vesmírnym telesám a mantrovým slabikám:


zlato: Slnko – OM
striebro: Mesiac – A
ortuť: Merkúr – HAM
meď: Venuša – JAM
železo: Mars – RAM
cín: Jupiter – VAM
olovo: Saturn – LAM

tibetské misky


Každý z týchto kovov vydáva iný zvuk a spoločne vytvárajú jedinečnú harmóniu. Presná technológia výroby je prísne stráženým tajomstvom mníchov a lámov. A práve spievajúca tibetská misa je zhmotnením  mnohých záhad a tajomstiev. Zvuky ako také majú priaznivý vplyv na človeka, jeho telo aj myseľ. Hrať môžeme na zvonoch, fľašiach, či pohároch, ale liečiť telo harmonizovaním energetických centier dokáže len spievajúca miska.

VYPOČUJTE SI NAHRÁVKY TIBETSKÝCH MISIEK


Tajomstvo ich výroby po tibetských šamanoch prevzali buddhistickí mnísi, najmä lámovia. V kláštoroch ich používajú len majstri medzi nimi a to prísne predpísaným spôsobom, len počas niektorých rituálov. Lámovia ich prostredníctvom dokážu cestovať bez toho, aby sa pohli z miesta. Názor lámov, že pohybujúce sa atómy vydávajú zvuky sa prekvapivo zhoduje s výkladom modernej jadrovej fyziky. Mnohé mýty považujú zvuk za zdroj všetkých viditeľných aj neviditeľných vecí.


Základné princípy hry na misku:

singing-bowl-tibetska-miska


Každý, kto túži mať svoju spievajúcu misku by si ju mal vybrať sám, podľa jej veľkosti, tvaru, ale najmä zvuku, ktorý musí pôsobiť upokojujúco. Len liečiteľ by mal na zharmonizovanie čakier používať viac druhov misiek. Pri hraní máme misu položenú na otvorenej dlani, alebo na okrúhlom vankúšiku. Pri prechádzaní dreveným valčekom po jej okraji – v smere hodinových ručičiek, alebo udieraním plsteným valčekom, misa vydáva zvuk.

Ideálne misu rozozvučíte pomocou klasickej drevenej paličky. Čím bude palička tenšia, tým vyšší zvuk získate. Je lepšie používať na menšie misy menšie paličky a na väčšie misky dlhšie a väčšie paličky.  Vibrácie okrajov misy sú tak silné, že sa vám malá palička roztancuje a ozve sa nepríjemný rachotivý či pískavý zvuk.

Vibrácie majú veľkú energetickú silu a dokážu uvoľniť napätie v bolestivých miestach. Jej zvuk synchronizuje mozgové vlny a uvoľňuje napätie medzi hemisférami, obnovuje harmonické frekvencie tela a jeho orgánov.Misy produkujú vlnové vzorce, aké produkuje mozog. Pomáhajú dosiahnuť stav uvoľnenia a relácie. 

info 


Zaujíma vás viac k soundhealingu?

Preskúmajte nášho: Poradcu k výberu zvukovej terapie

 

 

 

Pri hre sa misa stáva súčasťou hráča, naladí sa na jeho pocity. To, čo z nej vychádza je jeho rečou, jeho pocitmi a myšlienkami, premenenými do zvukových vibrácií. V spätnej väzbe počujeme samých seba, naše skutočné JA, vesmír, ktorého sme súčasťou. Pri hre na misu je dôležité mentálne sa otvoriť. Nezáleží na tom, či veríme v to, aké majú tibeské misy účinky, dôležitá je pokora. Účinok potom precíti určite každý. Misa pôsobí ako katalizátor, spúšťač zmien. Telu treba dať čas vyrovnať to, čo nebolo v rovnováhe. Odporúča sa hrať len niekoľko minút denne.