Zdravotné benefity sedenia na zemi - vankúše, zabutony, futony a podsedáky

sedenia na zemi na podlahe 

Zdravotné benefity sedenia na zemi

Ako to už vyplýva z hlavného titulku nášho článku, tak sedenie na zemi skutočne poskytuje nášmu telu radu pozitívnych benefitov. Či už patríte do skupinky tých, ktorí trávia denne hodiny na home office alebo sedávate doma pri iných každodenných činnostiach, náš článok môže zmeniť aj váš pohľad na túto tému. Možno sa aj vy rozhodnete vymeniť stoličku, gauč či kreslo za nový spôsob sedávania.

Sedenie na zemi umožňuje natiahnuť svaly spodného tela

Pravidelným sedením na podlahe prispievate lepšej pohyblivosti, mobilite a flexibilite svojho tela, nakoľko aktívne naťahujete spodnú časť svojho tela. Praktizovanie sedenia na zemi prispieva aj k prirodzenej stabilizácií základných svalov. V momente, keď vás aktívne nepodporuje stolička ani kreslo, je vaše telo nútené prirodzene zapojiť svaly stredu tela (jadro), čím podporujete stabilizáciu svojho tela. Posilňovanie jadra oceníte napríklad pri momentoch cvičenia jogy či pilatesu. Navyše pri pravidelnom sedení na zemi zapojíte viac aj celé telo počas pohybu smerom dolu ako aj počas vstávania. 

BENEFITY SEDENIA NA ZEMI:sedenie na zemi

  • uzemnenie
  • lepšia flexibilita a mobilita
  • podpora trávenia
  • aktivácia svalov stredu tela (jadro)
  • zlepšenie cirkulácie krvi

Zlepšíte svoje držanie tela pomocou vankúša na sedenie na zemi

Sedenie na zemi v porovnaní s tým klasickým na stoličke či pohovke dáva omnoho menej zabrať aj vašim bedrám a stehnám. Umožňuje natiahnutie flexorov bedrových kĺbov a vaše boky nie sú natoľko pevné a stuhnuté po niekoľko hodinovom sedení. Vďaka pravidelnému sedávaniu na zemi podporíte lepšie držanie svojho tela, pretože budete prirodzene nútený sedieť vzpriamene a vyrovnane.

Zo začiatku môže byť sedenie na zemi nepohodlné a telo môže "ťahať" v oblasti chrbta či bedrových kĺbov. Ak sme nesedávali na zemi od malička, kĺby budú menej flexibilné. Počas vývinu sa naše kosti a kĺby prispôsobujú aktivitám a pohybom ktoré vykonávame pravidelne, preto bude mať každý človek iný typ bedrových kĺbov a propozície pre sedenie na zemi.

Môžeme si pomôcť tým, že dostaneme panvu vyššie ako kolená pomocou meditačného vankúša alebo deky. Skúšajte aká výška je pre vás optimálna. Bežne sa odporúča mať vankúš na sedenie na zemi vysoký cca 20 cm. 

PORADNA-sedenie

Bojujte sedením na podlahe proti rôznym bolestiam

Sedávanie na zemi napomáha budovať svaly chrbta a ramien. Držaním správnej polohy tela počas sedenia na zemi posilňujete aj ostatné základné svaly, čo môže napomôcť zmierniť nepríjemné bolesti chrbta. Bolesti chrbta nie sú jediné nepríjemnosti, ktoré sed na podlahe dokáže zmierniť. Efektívne pomáha i pri bolestiach ramien či krku (prípadne pri jeho stuhnutosti).

Aké sú najčastejšie polohy sedenia na zemi?

Pri praktizovaní sedenia na zemi je potrebné vyhnúť sa hrbeniu, ktoré môže viesť k násobiacim sa zdravotným ťažkostiam v dôsledku nesprávneho držania tela. Pre zabezpečenie optimálnej krvnej cirkulácie do všetkých častí tela je ideálne dať si počas sedenia na zemi niekoľko sekundové prestávky, počas ktorých sa nachvíľočku postavíte a urobíte pár krokov.

Ktoré spôsoby sedu na podlahe patria medzi najodporúčanejšie?

  • So skríženými nohami: klasický a obľúbený „turecký sed“ je jednou z najčastejších možností pohodlného usadenia sa na podlahe. Zaujímavosťou je, že jedávanie na zemi v polohe so skríženými nohami napomáha optimálnemu tráveniu, pretože telo dáva mozgu signál, že sa môže pripraviť na trávenie.
  • Sedenie v drepe: možno tento typ sedenia na zemi znie náročnejšie, o to viac je však efektívne. Drep napomáha vašej fyzickej flexibilite.
  • Kľačanie: odpočinková a príjemná poloha, ktorá zaručuje pohodlie aj počas niekoľko hodinového sedenia. Nezabúdajte však na pravidelné prekrvenie spodných končatín.

sedaky, podlozky na sedenie

Po načítaní potrebnej teórie sa smelo rovno vyskúšajte vrhnúť do praxe. Nájdite si na zemi to ideálne miestočko, pokojne dopomôžte pohodlnosti s dekou, meditačným vankúšom a zabutonom alebo futonom či klasickou jogamatkou a vyskúšajte, ako na vás táto zmena zapôsobí. Pre pohodlie chrbtice môžete vyskúšať aj stoličku na sedenie na zemi - Mandir. My sme si ju zamilovali a aj tento článok bol písaný v sede na zemi :)

Spolu so sedením na zemi odporúčame venovať sa aj strečingu spodnej časti tela napr. jogovými cvikmi. Postupným tréningom je možné docieliť väčšiu uvoľnenosť pri sedení na zemi a predĺžiť čas - bez bolesti :) 

meditacne pomocky sedenie zen